КОНТАКТИ
Кіцманьська Мicька Рада ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ КІЦМАНСЬКА МІСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Головна > Новини > Попередження отруєння бджіл пестицидами
НОВИНИ

Попередження отруєння бджіл пестицидами

07-04-2025, 14:30

 

  З метою попередження виникнення скарг, щодо неправомірних дій при застосуванні засобів захисту рослин на сільськогосподарських угіддях, охорони бджіл, виробництва, заготівлі та переробки безпечних продуктів бджільництва, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області звертає увагу сільгоспвиробників на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» фізичні та юридичні особи, які застосовують хімічні засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не менше ніж за три доби до початку проведення кожної хімічної обробки  сповіщати органів місцевого самоврядування про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів, які, в свою чергу, повідомлять пасічників через засоби масової інформації.

      При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

     В боротьбі проти шкідників зростає асортимент застосування засобів захисту рослин. Щоб запобігти отруєнню бджіл, необхідно використовувати малотоксичні для них препарати та правильно вибирати час і період обробки поля. Правильно вибраний період обробки - це найважливіша умова, оскільки бджоли збирають нектар сезонно. При тому літають вони тільки вдень при теплій сонячній погоді коли температура повітря не нижче +10оС. Тому для обробки посівів краще вибирати вечірній час, що дозволить запобігти контакту бджіл зі шкідливими препаратами.

     Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

- заборона обробки пестицидами садів, ягідників, полів в період цвітіння;

- обробки сільськогосподарських культур проводити тільки в період відсутності льоту бджіл, у ранкові та вечірні години;

- швидкість вітру при цьому повинна бути не більше ніж 3-4 м/с;

- використання препаратів, які мають резистентні (відлякуючі) властивості.

  Недотримання аграріями статті 38 Закону України «Про бджільництво» та статті 20 Закону України « Про пестициди та агрохімікати» тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно чинного законодавства.

    Крім того, повідомляємо, що з 10 лютого 2025 року в Державному аграрному реєстрі (ДАР) для суб’єктів господарювання став доступним новий електронний сервіс «Є-Бджільництво». Його мета – забезпечити завчасне сповіщення про застосування засобів захисту рослин (ЗЗР), сприяти взаємодії аграріїв і пасічників та знизити ризики для бджіл під час обробки сільськогосподарських культур.

Сервіс надає аграріям можливість вести журнал обробки земельних ділянок засобами захисту рослин (ЗЗР), подавати заявки на пошук пасічників для розміщення пасік, обирати пасічників із переліку зареєстрованих, планувати період обробки ЗЗР, обирати препарати з реєстру, визначати земельні ділянки для обробки та інформувати органи місцевого самоврядування. Разом з тим, система дозволяє автоматично сповіщати пасічників, чиї пасіки розміщені в радіусі 8 кілометрів від оброблюваних ділянок, а також розраховує рекомендовану кількість бджолиних сімей для запилення обраної культури.

У свою чергу, бджолярі мають можливість:

  • Інтегрувати ДАР із реєстром пасічників

  • Встановити геопозиції пасіки

  • Надіслати відгук пасічника на заявки від аграріїв

  • Подати заявку на пошук аграріїв які потребують запилення

  • Обрати тип вирощуваної культури

  • Обрати земельні ділянки, на яких вирощується культура. 

Докладніше з усіма можливостями сервісу можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України https://minagro.gov.ua/ye-tvarynnytstvo/ye-bdzhilnytstvo

 

Державний фітосанітарний інспектор

ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області                       Інна Боднар

 

ПЕРЕЙТИ НА ВСІ НОВИНИ →