Квіти тішать серце вчительки-пенсіонерки
24-07-2019, 16:05
Ганну Єреніївну Гунчак у Кіцмані знають усі, і в Суховерхові теж, адже своє життя вона присвятила вчительській праці, навчала непростим основам хімії не одне покоління кіцманчан. А для тих, кому була класником керівником, ставала не тільки наставником, а й часто близькою людиною.
Тож навіть після виходу на заслужений відпочинок її учні не забувають вчительку, навідують і вітають з днем народження, звертаються за порадою. Та чим заповнити свої будні, які раніше протягом років і десятиліть складалися із гомінкої юрби учнів, шумних шкільних коридорів, спілкування з колегами, педагогічних нарад…
Ганна Єреніївна знайшла відраду у квітах і в цьому її з радістю підтримали рідні.
Рік за роком затишне обійстя Гунчаків перетворювалося на безперервно квітучий куточок. З самої ранньої весни і до пізньої осені тут майорять яскраві вогники бутонів і суцвіть. Весняні проліски, примули, тюльпани, нарциси, літні іриси, ромашки, піони, гладіолуси, айстри, крупні сортові флокси, троянди різних кольорів, жоржини. А ще сальвії, любисток і барвінок, алісум і чорнобривці, хризантеми, зефірантус, настурція і кручені паничі, різновиди хостів.
Окрема бесіда про лілії — одні з улюблених квітів вчительки-пенсіонерки. Виростають вони на її подвір’ї особливо великі і найрізноманітніших забарвлень. Кожну з них Ганна Єреніївна лагідно називає за сортами: Марлен, Джудіт, Шахерезада, Робіна, Аліса... Найвища з них сягає висоти понад 2 метри.
Гортензіям теж полюбилося подвір’я вчительки, вони тут теж різних відтінків і особливо синього. А щоб цей кущ мав такий насичений відтінок, знадобилися знання хіміка. Гортензія буває ж білою, рожевою, бузковою, легко запилюється. І добитися синіх квітів непросто. Але якось Ганна Ереніївна вичитала, що гортензія полюбляє лужне середовище і змінює забарвлення суцвіть в залежності від кислотності ґрунту. Тоді професійні знання вчительки хімії стали в нагоді, жінка згадала, як поводить себе лакмус і різних середовищах: у кислому ґрунті він рожевий, а в лужному — синій. Тож щоб додати лужності, хімік за освітою підсипала кущ попелом. Після цього вперше за 5 років кущ, який досі цвів лише рожевими квітами, заряснів синіми суцвіттями. А щоб додати іншим кущам більш рожевого забарвлення, Ганна Ереніївна під кущ кладе якусь залізну деталь, яка поступово окислює грунт.
А які чудові мальви ростуть вздовж дороги до будинку Ганни Єреніївни. ці тендітні квіти, які споконвіку прикрашали українські землі, тут легко приймаються і добре ростуть за дбайливого догляду Ганни. Якось жінка пройшлася цієї частиною вулиці і з кожної зірвала по квіточці. Виклала у рядок і нарахувала 23 відтінки.
Не могла втриматися жінка і від лікарських трав: сон трава, і бергамот, меліса, кропива, які з любов’ю оберігає для медичних процедур, огіркова трава. Поряд з ними є папороть і суниця, трохи городини, багаторічний горошок, який гарно в’ється по огорожі. Рясніють квітами кущі гібіскуса.
Кожна людина має прагнення виплекати щось добре на цьому світі, чи то знання, чи вміння.., чи квіти. А вони у відповідь наповнюють красою душу.
Янна НИКОЛАЙЧУК.