КОНТАКТИ
Кіцманьська Мicька Рада ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ КІЦМАНСЬКА МІСЬКА РАДА ОБ'ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Головна > Новини > Сьогодні 8 травня відзначаємо День пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни
НОВИНИ

Сьогодні 8 травня відзначаємо День пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни

08-05-2019, 09:37

Цей день присвячений пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старим – усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни.

В Україні День пам’яті та примирення встановлено згідно з Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» задля «вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих». Таким чином, Україна розпочала нову традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

У Другій світовій війні українці понесли людські втрати більше, ніж Велика Британія, Канада, США та Франція разом узяті. Загальні втрати України у цій війні оцінюються у 8-10 мільйонів життів. Кількість українських жертв можна порівняти з населенням сучасної Австрії. Українці Закарпаття були першими в міжвоєнній Європі, хто не змирився з анексією власної території. Зі зброєю в руках вони стали на захист своєї свободи від агресії в березні 1939 року. Від самого 1 вересня 1939 року літаки Люфтваффе бомбардували Галичину та Волинь. Протягом Другої світової війни бойові дії двічі прокотилися всією територією України. Харків, одне з найбільших міст України, переходило з рук у руки чотири рази. Українці перетворилися на «гарматне м’ясо» відразу для двох диктаторів – Гітлера та Сталіна. У Червоній Армії загинув кожен третій (порівняно з кожним 20-м в армії Великої Британії).

Наслідком зіткнення двох тоталітарних режимів стали небачені жертви як серед військових, так і серед цивільного населення України; територія між Карпатами і Доном перетворилася на криваві землі. Такою була для українців ціна відсутності власної незалежної держави.

Як і в багатьох країнах Європи, символом пам’яті жертв війни в Україні став червоний мак. Це міжнародний символ пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів, алюзія кривавого сліду від кулі, що передає страждання та смерть.

Нагадаємо, День Перемоги в Європі відзначають щороку 8 травня. Бо саме в цей день 1945-го пізно ввечері капітуляцію фашистської Німеччини підписав наступник Адольфа Гітлера (який на той час уже вчинив самогубство) президент Німеччини Карл Деніц. Формально саме в цей день завершилася війна в Європі. В Україні сьогодні, 8 травня, о 23.01 відбудеться Перша хвилина тиші – саме в той час, коли у Європі після капітуляції нацистської Німеччини врешті запанував мир.

Офіційне гасло пам’ятних заходів – «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. В Україні до Днів пам’яті та примирення приурочені меморіальні й урочисті акції, які мають відбутися 8 та 9 травня.

9 травня в Україні відзначається і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

ПЕРЕЙТИ НА ВСІ НОВИНИ →