КОНТАКТИ
Кіцманьська Мicька Рада ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ КІЦМАНСЬКА МІСЬКА РАДА ОБ'ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Головна > Новини > 6 травня - День святого Юрія (Георгія)
НОВИНИ

6 травня - День святого Юрія (Георгія)

06-05-2019, 09:21

Побідоносця Юрія (Георгія) - одне з найпопулярніших у народі свят, яке відзначали 6 травня. Наші предки шанували святого Юрія як покровителя хліборобства і скотарства.

Для українців, які належать до хліборобів, святий Юрій – особливо близький та рідний. З його іменем пов’язано багато легенд і переказів. Ім'я Юрій – слов'янська форма імені Георгій, що означає "хлібороб".

Святий, мученик і воїн Георгій – покровитель візантійських імператорів, а пізніше і руських князів Коріятовичів. Цей святий є покровителем України, столичної Київської області, головної святині Галичини та Львова — Собору Святого Юра та опікуном Пласту.

Походив св. Юрій із князівського роду.

Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром його скарали на смерть за Христа, а мати переїхала із сином у Палестину. Мати часто розповідала про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька, читала Святе Письмо. Юрій змужнів та вступив на військову службу. Завдяки своїм здібностям і відвазі, виявленим у боях, св. Юрій вже в молодості одержав звання полководця. Він став радником, супутником, наближеним імператора Діоклетіана, але був скараний за християнські переконання. Шанування Святого Юрія почалося з V століття, а в Русі-Україні з Х ст. День загибелі Святого Великомученика — 23 квітня (6 травня за новим стилем) — відзначається Церквами східного обряду і віднесений до числа церковних свят.

До Юрія звертаються з проханням про здоров'я, про родючість землі, про допомогу і заступництво у боротьбі з ворогами рідної землі.

За народними повір'ями, 6 травня на землю приходить справжня весна. Вважають, що цього дня починає співати соловей і кувати зозуля. Святий Юрій відмикає небо й землю, випускає на волю росу й рослини. Роса в цей день має надзвичайні цілющі властивості: старші люди кажуть, що вона може сліпому зір повернути, дівчині красу подарувати, а якщо зібраною до сходу сонця росою окропити свійську птицю, то вона добре плодитиметься. Одне з найважливіших дійств цього дня — вигін худоби на росу. Радять поганяти свійських тварин свяченою вербою.

У світі ім’я Юрій вимовляють по-різному. Так у англійців – це Джордж, в іспанців – Хорхе, у білорусів та росіян – Юрась чи Єгор, у поляків – Єжи, а у французів – Жорж.

Із цим днем пов'язано багато прислів'їв, приказок та прикмет:

- Святий Юрій по полю ходить, хліб-жито родить.

- Коли на Георгія зимно і великий мороз, то під кущем овес.

- На святого Георгія пливуть льоди до моря.

- Юрій на поріг весну приволік.

- Коли на Юру дощ і грім, то буде радість людям всім.

- До Юр'я паші хватить і в дурня.

- На Юрія посади редьку, то вродить, як кулак.

- Юрій з хати всіх на поле вижене.

- Як на Юр'я стала буря, то буде мокре літо.

- На Юрія починає співати соловей.

- Якщо на Юрка сховається в житі курка, то буде добрий врожай.

- На Юрія сіна коню вкинь та вила викинь.

- Гур-гур — Іде святий Юр.

- Закує зозуля до цього дня — на поганий рік.

- Юрій з водою, а Микола з травою.

ПЕРЕЙТИ НА ВСІ НОВИНИ →