Тиждень перед Великоднем: традиції кожного дня
22-04-2019, 11:47
Останній тиждень перед Великоднем відрізняється найсуворішими приписами Великого посту і називається Страсним. Усі шість днів перед великим християнським святом мають свої приписи, завдання та обов’язки, яких необхідно дотримуватися кожному
Називається тиждень перед Великоднем, який слідує відразу ж за Вербним, — Страсна седмиця. Крім того, останній тиждень перед Великоднем також має й інші назви — Червона, Свята, Біла і Чиста седмиця.
У піст в останній тиждень перед Великоднем відбуваються найбільш тривалі служби в церквах, в яких розповідають про мирське життя Христа, про його настанови, розп’яття, страждання і поховання. Також церковні настанови акцентують увагу вірян на терпінні і умиротворенні.
Останній тиждень перед Великоднем 2019 отримав назву Страсний через страждання («пристрасті») Ісуса Христа перед своєю загибеллю. Для православних вірян саме Страсний тиждень є найбільш важливим і шанованим.
Увесь Страсний тиждень християни готуються до Великого дня, кожен виконує свої завдання і обов’язки. Так в минувшину жінки робили всю роботу по дому, а чоловіки виконували важку роботу навколо будинку — прибирали сміття, заготовляли дрова, робили гойдалки для дітей тощо.
Тиждень перед Великоднем 2019 найбільш особливий і важливий для християн, кожен його день вважається святим днем. Тому, щоб наголосити на особливості і важливості кожного дня Страсного тижня, до його назви додають слово «великий».
Великий понеділок
Великий понеділок засвідчує прихід Ісуса в Єрусалим. Ранок починають із молитви і підготовки домівки до Великодня. Чоловіки роблять дрібний ремонт, а жінки проводять ретельне прибирання, велике прання і перебирають весь одяг (зимовий складають у шафу, а літній готують до носіння).
У понеділок Страсної седмиці в церкві відбувається літургія Передосвячених Дарів. Також у цей день починається найбільш суворий пост. Дозволено їсти лише хліб, фрукти і овочі, а згідно з монастирським статутом — цілковита відмова від їжі.
Великий вівторок
У Великий вівторок у храмах читають бесіди і притчі Ісуса Христа, вимовлені ним в Єрусалимі. У вівторок припиняють прати і прасувати білизну, готують наряд для свята. Особливу увагу приділяють вибору скатертини і рушники, які мають бути білими з вишивкою червоними, зеленими і золотистими нитками. Скатертиною покриють святковий стіл, а з найкрасивішим рушником підуть на Великодню службу.
Також у цей день купують продукти для Великого дня, а жінки готують лікувальні настоянки. Зі свого боку чоловікам заборонено навіть торкатись до трав, настоянок і порошків.
Велика середа
У Велику середу згадують про те, як Іуда вирішив зрадити Ісуса Христа за 30 срібників, вибравши у такий спосіб собі духовну загибель. У цей день закінчують все прибирання в будинку і прикрашають його до Великодня. Вікна завішують білим тюлем, а карнизи і дверні прорізи прикрашають вінками з квітів і зелені.
У Велику середу виносять усе сміття з дому, і починають купувати яйця для фарбування на Великдень. Згідно з повір’ям, яйця, куплені в цей день, довго не зіпсуються, ідеально зафарбуються і будуть найсмачнішими.
Великий четвер
Великий четвер також називається Чистим. Його заведено починати ще до сходу сонця. Цей день вважається днем чистого купання з молитвою, що допомагає зберегти здоров’я всієї сім’ї цілий рік. Воду після купання наші предки віддавали як пиття домашній худобі. У четвер наводили завершальний лад в будинку, щоб звільнити житло від нечистої сили.
У Великий четвер зазвичай усі християни причащаються. У цей день заведено класти на стіл хліб і освячену сіль.
Велика п’ятниця
Велика п’ятниця, яка також називається Страсною, — найбільш суворий день тижня, вважається днем скорботи. Увечері під час церковних богослужінь виносять Плащаницю, яку встановлюють у центрі храму, прикрашаючи її квітами і умащуючи пахощами.
Вірянами особливо шанована п’ятниця перед Великоднем, що не можна робити і їсти в цей день — суворо дотримується. Так, до виносу Плащаниці в церкві заборонено взагалі вживати будь-яку їжу. У ніч на Страсну п’ятницю заборонено спати, а належить молитись. Наші прадіди вдень не працювали, а проводили час у церкві або вдома біля ікони.
Велика субота
Велика субота вважається днем спокою. У цей день згадують про поховання Сина Божого, про його перемогу над смертю в пеклі і входження в рай. У суботу закінчували фарбувати яйця і збирали великодній кошик — пекли паски, запікали м’ясо і рибу.
Увечері у Велику суботу проводять Святу літургію святвечора, після якого оголошують благу звістку про Христове Воскресіння: «Христос воскрес, воістину воскрес». У суботній вечір закінчується Великий піст.
Що не можна робити
Коли настає останній тиждень перед Великоднем, у церквах заборонено проводити таїнство хрещення і вінчання. Також у цей період не шанують дні святих. Протягом усієї Святої седмиці не прийнято багато і через дрібниці говорити, голосно вмикати телевізор або інші прилади.
У зв’язку з цим, особливо в сільській місцевості панує атмосфера спокою, що передує Великому і Світлому святу — Воскресінню Христа.
Увесь Страсний тиждень, коли Ісус Христос наближався до розп’яття на хресті, віряни дотримуються найбільш суворого посту. У цей період заборонено їсти м’ясо, рибу, яйця, молочні продукти і рослинне масло, вживати алкоголь.
Крім того, у Страсну седмицю не можна танцювати і співати, належить відвідувати церковну службу і максимально очиститись до Великого свята Пасхи.