Потурбуйтеся про те, щоб разом з корисними овочами та фруктами, не нашкодити собі нітратами
27-03-2019, 16:33
Кіцманське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області попереджує про шкоду нітратів
Прийшла весна, незабаром все розквітне. Після такої довгої зими всі ми вже скучили за свіжими овочами і фруктами. Разом з тим з першими овочами, фруктами, ягодами з’являється страх отруїтися. Всі ми чули про нітрати і шкідливий вплив: то що ж воно таке і як себе вберегти і своїх діток від їх негативного впливу.
Нітрати – солі азотної кислоти, яких дуже багато в навколишньому середовищі, наприклад у ґрунті або воді. Азот поряд з фосфором і калієм становить основу харчування рослин в тому числі овочів. Нітрати від природи є у всіх овочах і фруктах, але якщо ще «переборщити» з добривами чи навмисно стимулювати ними овочі й фрукти, то можна й отруїтися.
На агропродовольчих ринках функціонують державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, тут проводять дослідження овочів і фруктів на нітрати.
З початку березня на агропродовольчих ринках області перевищення норми нітратів було виявлено в огірках, редисці, капусті.
Продукція надходить з Умані, Івано-Франківська, Заліщиків, Херсону, Тарасівців Новоселицького району та із несанкціонованого ринку, що по вул. Зеленій. Так огірки прореагували в 12 випадках, редис в 14 випадках, в одному випадку — капуста.
Купуючи овочі, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, якість та безпечність. На продукцію, що реалізується на ринках – повинні бути експертні висновки лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, де конкретно зазначаються фактичні рівні нітратів, їх норми.
Кожен продавець на ринку зобов’язаний мати експертний висновок державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, в якому можна знайти всю необхідну інформацію: прізвище, ім’я, по батькові продавця, місце проживання, назву продуктів рослинного походження, результати досліджень на уміст нітратів.
Позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно – разом з ними «гинуть» і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна.
Первинна обробка рослинних продуктів: зняття зеленого листя, що покриває качани: видалення качану з капусти, товстих стебел листя зелені, дрібних коренів буряка та моркви, обрізання огірка з обох кінців – дозволяє знизити вміст нітратів на 20-30 %.
Промивання водою та механічна очистка продуктів знижує вміст нітратів на 10%.
Замочуйте продукти у чистій від нітратів воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25-30%.
Бланшуйте і відварюйте овочі у великій кількості води. Одержаний відвар зливається одразу після закінчення готування, тому що при охолодженні частина нітратів повертається в овочі. (При нарізанні овочів у відвар переходить більше нітратів. Сам відвар вживати не можна, саме в нього і перейшли нітрати. Очищення від лушпиння буряка, моркви, картоплі у 2-6 разів підвищує перехід нітратів у воду при відварюванні).
Соліть і заквашуйте овочі. На четвертий день вміст нітратів починає падати, а на 18 день дана сполука майже не визначається.
При годуванні дітей морквою використовуйте зовнішній шар, який залишається безпечним, тому що нітрати переважно накопичуються у її центральній частині.
Не купуйте овочеву продукцію на стихійних ринках, де відсутні системи контролю.