Головна > Новини > 14 березня - "Явдохи" - народні традиції, звичаї та прикмети

14 березня - "Явдохи" - народні традиції, звичаї та прикмети

14-03-2019, 10:13

Першого березня за старим стилем, а 14-го за новим — це день преподобної мучениці Євдокії або, як селяни кажуть, «Явдохи». 14 березня – незвичайний день, в православ’ї шанують пам’ять Святої Євдокії, а в народі шанують Явдоху, зустрічають весну, особливими обрядами закликають у дім щастя, благополуччя і здоров’я.

Ім'я Преподобної Євдокії асоціюється з покровительством земної природи і означає пробудження життєвої сили землі. Євдокія відзначалася суворим дотриманням обітниць, за що Господь наділив її даром чудотворення.

Особливою силою наші предки наділяли в цей день талу воду. Її приносили в будинок, вмивалися діток, вмивалися самі, кропили стіни – на щастя, красу і здоров’я.

У цей день висаджували розсаду – вважалося, що виросте вона сильною і не загине.

Господині пекли в цей день жайворонків з тіста – це символи весни і нового життя. Жайворонками пригощали діток.

Доброю прикметою було почути на Явдоху спів маленької жовтогрудої пташки вівсянки, яка сповіщала про прихід весни.

Молодь на Явдоху починала весняні ігри – гаївки, веселки. Дівчата на виданні спеціальними замовляннями і обрядами залучали женихів.

Народні прикмети на 14 березня:

– Яка Явдоха, таке й літо.

– Якщо на Явдохи вітер із теплого краю, то буде гарне літо, і навпаки.

– Явдоха з дощем – літо буде тепле й мокре.

– Який вітер на Явдохи, такий буде і на Покрову.

– Явдоха красна – вся весна красна, на огірки врожай.

– На Явдоху сніг – на врожай.

– Якщо в цей день завірюха – до пізньої весни.

Що можна робити 14 березня

1. Покупки, які ви зробите у цей день, будуть вдалими і довго вам прослужать.

2. Сьогодні успішний день для виліковування алкоголізму.

Що не можна робити 14 березня

1. Щоб захистити себе від пліток та лихослів'я – читайте відповідні молитви, які вбережуть вас від злих язиків.

2. Цього дня не варто будувати плани на майбутнє, адже вони не здійсняться.