Про суховерхівську маланку знімають документальний фільм
08-02-2019, 15:26
— Ярославо Петрівно, перш за все розкажіть про роль і значення маланки для вашого села.
— Я переконана, що маланка для Суховерхова стала справжнім оберегом, адже якщо у нас немає маланки, чомусь все іде не так. Молодіжний азарт, який привносять у це дійство хлопці та дівчата, дарує односельцям відчуття того, що їх рід і звичаї продовжують жити. Коли молодь перевдягається, як у нас кажуть, перебирається (звідси і слово переберія – авт.), навідується чи не в кожну оселю, то люди отримують натхнення і віру в те, що всі будуть жити в добрі, в злагоді. А ще маланка є тим заходом, який об’єднує сельчан, гуртує молодь і всі покоління суховерхівців. Старші люди бачать, що молодь активна, зацікавлена, а значить, село має майбутнє.
— Які етапи включає в себе звичай маланкування?
— Часом організаторам суховерхівської маланки дорікають, що, мовляв, їхній виступ щороку містить одні і ті ж елементи, і повторюється. Ми б раді щось змінити, але традиція є традиція. Вже починаючи з підготовки, процес маланкування складний і відповідальний. Найважче вибрати калфу — за звичаєм це нежонатий хлопець, який вже повернувся з армії, лідер, який має повагу та підтримку, який може згуртувати довкола себе молодіжний гурт. А ще калфа бере на себе відповідальність за організацію вечорків і має забезпечити під час цього обрядового дійства харчування для учасників маланки. Коли калфу обрано, хлопці розподіляють між собою ролі Маланки, Діда, Баби, Гуцула, Гуцулки, Козаків, Жида і Кози. Особливо суховерхівська маланка славиться Козаками. Їх вибирають за статурою та зростом. Стати учасником переберії — то велика честь і відповідальна місія. Зазвичай, учасниками цього дійства є в середньому 70-100 чоловік. Переберія обов’язково має відвідати ту оселю, де є незаміжня дівчина. Та окрім того, маланку чекають в кожній хаті, і коли хтось з господарів має бажання запросити до себе молодь, то не обминаємо нікого.
— Цього року налагодилася співпраця суховерхівської маланки і Моцного TV. Впевнена, що ти, Андрію, детальніше розповіси про цей спільний проект і яких результатів ви чекаєте від нього. В чому полягає ідея фільму?
— Зараз саме триває робота над фільмом про суховерхівську маланку. Основний матеріал було відзнято протягом двох днів 13 і 14 січня, які я провів разом з переберією. Фільм документальний за своїм жанром і має на меті показати, як все це відбувається з точки зору учасників, як вони готуються, перевдягаються, проходять всі етапи дійства: жартують, спілкуються, танцюють, перепочивають, підкріплюються, розпалюють вогнище, виступають на сцені, гостюють у священика, одним словом маланкують. Розповідає про все пані Ярослава, яка запрошує глядача і веде його у цей короткий, але такий яскравий період маланкування. — Чому було обрано саме документальний жанр? — Хотілося спробувати себе у документалістиці і одночасно зберегти гумористичний стиль «Моцного TV», показати веселу і жартівливу сторону переберії. Тобто, щоб вийшла весела документалка. Це справді для мене творчий експеримент. Та я переконаний, що все вдасться, адже люди, які формують основний склад суховерхівської маланки, заряджають своїм настроєм і горінням до цієї давньої традиції. Фільм має назву «#ФистьМаланка». Мене, як спостерігача, вразило, наскільки це явище впливає на підростаюче покоління, з яким захопленням дивляться на Маланку маленькі хлопчаки і мріють, що самі, коли підростуть, будуть так само перебиратися, виступати, колядувати, організовувати вечорки. Сподіваюся, що наша спільна робота знайде відгук у серцях жителів Суховерхова та всіх глядачів.
Розмову вела Янна НИКОЛАЙЧУК.
Джерело: http://freelife.cv.ua/novini-kcmanschini/9020-pro-suhoverhvsku-malanku-znmayut-dokumentalniy-flm.html
© FreeLife.cv.ua